STYRELSE

Potatisodlarna drivs av en styrelse bestående av nio ledamöter från olika delar av Sverige.

En verksamhetsledare på deltid är spindel i nätet och samordnar arbetet, och en administratör på deltid hjälper till. Samtliga i styrelsen har minst ett ansvarsområde. Välkommen att kontakta verksamhetsledaren eller vem som helst i styrelsen för att dryfta frågor.

Vi finns till för er odlare!

STYRELSEN

AA

ORDFÖRANDE
Anders Andersson
Verksam – SKÅNE
0708-46 22 80
anders.andersson@potatisodlarna.se

ANSVARSOMRÅDE
Övergripande, FoU, växtskydd och näringspolitik

BB

VICE ORDFÖRANDE
Bengt Björkman
Verksam – SKÅNE
0708-85 27 88
bengt.björkman@potatisodlarna.se

ANSVARSOMRÅDE
Marknad och ekologiskodling

AP

LEDAMOT
Anders Persson
Verksam – SKÅNE
0708-95 32 65
anders.persson@potatisodlarna.se

ANSVARSOMRÅDE
Utsäde

2016-02-19

LEDAMOT
Eric Winding
Verksam – UPPLAND
0706-55 11 95
info@potatisodlarna.se

ANSVARSOMRÅDE
LRF och Stiftelsen potatisbranschen

PEB

LEDAMOT
Per-Erik Bengtsson
Verksam – SKÅNE
0705-22 05 17
per-erik.bengtsson@potatisodlarna.se

ANSVARSOMRÅDE
Medlemsförmåner

LA

LEDAMOT
Lisa Andrae
Verksam – VÄSTERGÖTLAND
0730-53 91 65
lisa.andrae@potatisodlarna.se

ANSVARSOMRÅDE
Färskpotatis

JA

LEDAMOT
Johan Andersson
Verksam – ÖSTERGÖTLAND
0706-81 01 00
johan.andersson@potatisodlarna.se

ANSVARSOMRÅDE
FoU och hemsida

A

LEDAMOT
Rune Andersson
Verksam – VÄSTERGÖTLAND
0733-90 45 89
rune.andersson@potatisodlarna.se

ANSVARSOMRÅDE
Marknad och FoU

E

LEDAMOT
Mikael Säfström
Verksam – DALARNA
0703-79 69 25
mikael.säfström@potatisodlarna.se

ANSVARSOMRÅDE
Administration och ekonomi