STYRELSE

Potatisodlarna drivs av en styrelse bestående av tio ledamöter från olika delar av Sverige.

En verksamhetsledare på deltid (vakant) är spindel i nätet och samordnar arbetet, och en administratör på deltid hjälper till. Samtliga i styrelsen har minst ett ansvarsområde. Välkommen att kontakta verksamhetsledaren eller vem som helst i styrelsen för att dryfta frågor.

Vi finns till för er odlare!

STYRELSEN

ORDFÖRANDE
Anders Andersson
Verksam – SKÅNE
0708-46 22 80
anders.andersson@potatisodlarna.se

ANSVARSOMRÅDE
Övergripande, FoU, växtskydd och näringspolitik

VICE ORDFÖRANDE
Roger Nolsa
Verksam – Halland
0767-70 71 01
roger@nolsacreo.se

ANSVARSOMRÅDE

LEDAMOT
Stefan Philipsson
Verksam – SKÅNE
0733-407761
info@ornatorp.se

ANSVARSOMRÅDE
Färskpotatis

LEDAMOT
Eric Winding
Verksam – UPPLAND
0706-55 11 95
eric.winding@telia.com

ANSVARSOMRÅDE
LRF och Stiftelsen potatisbranschen

LEDAMOT
Per-Erik Bengtsson
Verksam – SKÅNE
0705-22 05 17
per-erik.bengtsson@potatisodlarna.se

ANSVARSOMRÅDE
Medlemsförmåner och färskpotis

LEDAMOT
Lisa Andrae
Verksam – VÄSTERGÖTLAND
0730-53 91 65
lisa.andrae@potatisodlarna.se

ANSVARSOMRÅDE
Utsäde

LEDAMOT
Johan Andersson
Verksam – ÖSTERGÖTLAND
0706-81 01 00
johan.andersson@potatisodlarna.se

ANSVARSOMRÅDE
FoU och hemsida

LEDAMOT
Rune Andersson
Verksam – VÄSTERGÖTLAND
0733-90 45 89
rune.andersson@potatisodlarna.se

ANSVARSOMRÅDE
Marknad, FoU och demoodling

LEDAMOT
Per-Anders Roslund
Verksam – DALARNA
0706-329236
nirsgarden@telia.com

ANSVARSOMRÅDE
Ekologisk odlimg

LEDAMOT
Jacob Ektander
Verksam – ÖSTERGÖTLAND
0705-4874217
jacob.ektander@gmail.com

ANSVARSOMRÅDE
FoU